Osnove Css

Kazalo vsebine:

Prejšnja stran

Nekaj koristnih povezav, ki bolj natančno obdelajo snov.

Osnovni koncepti

Css oziroma Cascading style sheet je spletni programski jezik, namenjen urejanju vsebine dokumenta HTML.
Kaskadiranje določa red upoštevanja določenih pravil na HTML datoteko. Css bo pripisal tista pravila, ki se poravljajo zadnja za določeno značko.

Pomembnost

Pomembnost se nanaša na izvor CSS datoteke, ta lahko izvira iz več virov. Vsak spletni brskalnik ima svoj "brskalniški CSS" z svojimi osnovnimi pravili, nato sledi uporabniški CSS, ta "povozi" prejšnjega pri pravilih, ki se ponavljajo. Uporabniški css določi avtor dane spletne strani. ta Css določa obliko dane spletne strani.

Osnovni red

Ta lasnost Css-a Določa pomembnost tistim datotekam, ki se pojavljajo kasneje v HTML zapisu. V HTML zapisu je možno navesti več CSS datotek. Ponavljajoča pravila se bodo tako upoštevala pri zadnji navedeni CSS datoteki.

Specifičnost

To pravilo določa katera pravila v CSS zapisu se bodo vpoštevala ter katera ne. to pravilo narekuje, da se pri ponavljajočih se pravilih vpoštevajo tista, ki se pojavljajo kasneje v CSS datoteki.

CSS dedovanje

Pri tem pravilu moramo razumeti osnovno sestavo HTML dokumenta. Različna CSS pravila se uveljavljajo na različne CSS elemente, če se lahko. temu pravimo dedovanje, primer: če določimo pravilo belega ozadja pri selektorju body, bodo imeli vsi elementi v HTML, ki so pod elementom body belo ozadje, če pri kakšnem od podelementov to pravilo ni popravljeno ali "povoženo."

Sestava CSS

Css je sestavljen iz dveh delov, selektorja in deklaracije primer:

h1{font-size:2.5em;}

H1 je v tem primeru selektor. Znotraj zavitih oklepajev je deklaracija (lahko jih je več.)
Deklaracija sestoji iz imena pravila (vse kar je pred (:) ter vrednosti (kar je za :). Na koncu vsake deklaracije je podpičje.

Selektorji so deli Kode v Css s katerimi naslavljamo elemente v HTML
Deklaracija pa je unikatna CSS koda, ta določa pravila ki apelirajo na določene selektorje.

Dodajanje CSS na Določeno stran

Css lahko dodamo na 3 različne načine
Prvi in najpogostejši je dodajanje posebne css datoteke, ki jo nato povežemo v datoteki HTML. CSS dodamo tako, da naredimo novo datoteko z končnico .css .To prazno datoteko moramo nasloviti tudi v HTML, to storimo ponavadi v Head znački z značko Link

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css/nekaj.css" >

Drugi način je dodajanje CSS lastnostni v datoteki HTML; v posebni style znački. ta se po navadi nagaja v glavi
primer:

<head> <style type="text/css"> h1{ color:red; } </head>

CSS selektorji

Ko definiramo selektor v CSS dajemo ukaz HTML datoteki naj doda dana pravila k temu selektorju. Poznamo več načinov kako lahko definiramo selektorje, ter kako z selektorji naslavljamo željene elemente v HTML

Univerzalni selektor

Ta selektor izbere vse elemente najdene v HTML datoteki ta selektor zapisemo z *. Ker njegova pravila veljajo na vseh HTML elementih, se temu selektorju večinoma izogibamo.

Klasični selektor

Ta izbere vse istoimenske elemente v HTML datoteki.

Lahko tudi izberemo več elementov hkrati, pri tem moramo selektorje ločiti z vejico.

Vgnezdene elemente v HTML dostopamo z vgnezdenimi selektorji. Primer takih elementov je na primer seznam ,tabela ipd... do vgnezdenih elementov dostopamo tako da najprej navedemo nadelement, dodamo presledek ter navedemo željen element.

ID in Class

ID je identifikator določenega elementa ter pripada le njemu. z tem identifikatorjem dostopamo le do enega posameznega elementa v HTML datoteki. v CSS ga zapišemo z # pred posameznim imenom identifikatorja. v html sintaksi pa v odpiralno značko vpišemo id="".
primer:
</p id="primer">

Class
Class je podoben identifikatorju, vendar za razliko od ID lahko z classom ciljamo na vgnezdene oz podelemente določenega elementa. tako nismo omejeni na točno določen element. Uporabljanje Class tehnike naslavljanja elementov je najpogostejša. v CSS ga naslavljamo tako, da dodamo piko pred imenom classa, v html pa podobmo kot ID vendar da namesto ID pišemo Class.

Stanja selektorjev ter preostale tehnike

Elementi v HTML datoteki se lahko nahajajo v več stanjih do katere lahko dostopamo prek selektorjev. Obravnavali bomo tri stanja, ki so bila strukturirana za povezavne elemente (a) , vendar jih lahko apliceramo tudi na nekatire druge elemente.

Stanja nastopijo z interakcijo z miško, ko pritisnemo na določen element, ko ga prekrijemo z miško ter ko je bil ta element "že" obiskan/kliknjen. do teh stanj v Css dostopamo z dvopičjem, ter besedami visited, hover, active
Primer:

Vrednosti in enote

Vsaka Css lastnost ima svojo enoto, bodisi ozadnje nekega okvira, naslov slike za ozadje ali pa same dolžine. ko definiramo numerično vrednost moremo skoraj vedno specificirati določeno enoto meritve (izjema so ničle). Brez določenih enot spletni brskalniki ne vedo kaj smo mislili s tem ko smo vnseli neko vrednost. Vsak selektor ima set pravil katere mu lahko pripišemo ali pa prilagodimo, ter vsako pravilo ima set vrednosti in enot ki mu jih lahko določimo.

Merske vrednosti

Delijo se na absolutne in relativne.


Določanje dolžine: Absoliutne merske enote

Absolutne merske enote so vnaprej določene, fiksne ter se ne spreminjajo. Slednje so uporabne samo takrat ko vemo velikost medija na katerem bodo prikazane, ali pa nam pravilo ne dopušča uporabo relativnih.

Css sprejme naslednje merske enote:

Absolute lenght units
Določanje dolžine: Relativne merske enote.

Relativne merske enote določajo enoto, vendar je ta vezana na drugo enoto na primer dolžino ekrana, okvirja ki smo ga sami določili, velikost teksta ipd...
Primerne so ko nevemo velikost medija na katerem bodo prikazane.

Urejanje pisave

Pisava ima velikanski efekt pri dojemanju določene spletne strani. Css ima tako veliko možnosti za uravnavanje le te.

Specificiranje barve

Pri Hsl in Rgb poznamo še rezširitev, ki doda kanal za transparentnost (Hsla in Rgba) ta kanal se nahaja na intervalu od 1-0 (1=polna transparentnost, 0=ničelna transparentnost)

Urejanje teksta

Css box model concept

Vsak HTML element (ne glede na to kako je velik ali majhen) je lahko zamišljen kot okvir ki sestoji iz vsebine, robov, paddinga, in margina. to je eden najbolj pomembnih konceptov v CSS.

slika koncepta Css box model

Box model se aplicira na vse elemente. Elementi so tako naravno prikazani kot block ali pa inline elementi.
Block element zavzame celotno širino svojega nadrejenega elementa. primeri takih elementov so p, h1, div...

Inline elementi pa zavzamejo le širino, ki jo potrebuje. primeri so: a,span, img...

Ta škatlasti model se sestavljen iz štirih elementov: vsebine, paddinga, borderja ter margina. Pod vsebino spada vsa vsebina ki je navedena v html dokumentu. Nato sledi Padding ta skuži kot prostor izven vsebine, vendar še vedno ohrani nekatira lastnosti dane vsebine. Rob ali border je zunanja sestavina nekega elementa. po navadi je neviden vendar ga lahko urejamo. Nazadnje je margin, ta služi za določanje prostora izven elementov.

Oblikovanje

Robovi

Širina, višina in overflow

Ozadje

S CSS-om lahko vsakemu elemtu priredimo svojo barvo ali sliko. določene vrednosti pa spremenijo kako se te slike/barve prikazujejo. V elementu je vse razen Margina tretirano kot ozadje.

Slike se v CSS strukturi uporabljajo samo če služi zgolj esteckim namenom, če slika služi kakršnikolim vsebinskim namenom jo navedemo v HTML.

Ker se lahko ozadja ponavljajo, lahko to uporabimo za vzorec. Primere takšnih najdemo na Sledeči spletni strani.

Okviri

Senčenje elementov

Elemente senčimo z Box-shadow lastnostjo
Zunanje senčenje:

Box shadow:[horizontal offset] [vertical offset] [optinal blur radius] [optional spread radius] [color]; enote so lahko pozitivne in negativne.

Notranje senčenje

box-shadow:inset 0 0 10px #000000; pred vrednostmi dodamo inset.
Kombiniramo lahko več Senčenj

Linarni in Radialni Gradienti

Css podpira linearne in radialne gradiente, to so prehodi barv. barve lahpo prehajajo v transparentnost, ali pa v druge barve. barv je lahko več. Ker je ta sintaksta kompleksna ponavadi uporabljamo kar spletni generator gradientov.

CSS tehnike pozicioniranja elementov

Block elemtni in inline elementi

Spletni brskalnik tretira vsak element na spletni strani kot block ali inline block element. če ga tretira kot block pomeni da ta element zavzame celotno širino sovjega okvira. Inline elementi pa zavzamejo samo tisto širino, ki jo potrebujejo, tako jim ne moremo določiti svoje širine in višine.

Inline Block elementi so mešanica obeh. Ne zavzamejo svoje poune širine okvira vendar jim lahko še vedno pripišemo širino in višino.

To uravnavamo z Css vrednostjo Display [block, inline, inline-block]


Floating oz. "plavanje"

Floats so eni najbolj pogostih metod za oblikovanje spletne strani z Css-om. Da bi razumeli metodologijo flotanja se lahko obrnemo na tiskanje. Tam uporabljajo tako tehniko pri printanju vsebin na časopise. Tehnika plavanja deluje tako da določimo en glaven element, ter naročimo ostalim "kam" naj se umaknejo oziroma "priplavajo" na vrh (levo ali densno). Dostikrat se zgodi da se nam preostali elementi porušijo z glavnim (tistim ki smo mu dali vrednost float). To lahko popravimo z tehniko imenovano Float-Clearfix

Vse o Float tehniki